Svatební hudba a já.

10.10.2017

Když prší, myšlenky stojí. Když prší, člověk se kouká do sebe. 

Co pro mne znamená hrát na svatebním obřadu? 

A kolik hudebních kouzel ovládám? Čtěte dál a dozvíte se..

Svatba? 

Svatební obřad mnoho lidí bagatelizuje. Mnoho si z něj dělá legraci. Část ji vůbec nepřipouští do svého života. Svatba již nenese skoro žádné finanční či sociální výhody. Nepotřebujete to k tomu, abyste dostali novomanželskou půjčku. Nikdo se na Vás nebude dívat skrz prsty, když dál budete i s Vaší dcerou žít s mužem na hromádce. Když půjde Vaše dítě do školky tak se při zápisu nikdo nepodiví, že máte jiné příjmení. Jen si to paní učitelky možná nebudou pamatovat. Ale to Vám stejně nevadí. Ta svatba je přece jen papírové potvrzení Vašeho slibu a mnoho komplikací pro právníky v případě rozvodu. Tak proč za to utrácet peníze..

Proč to děláme?

Hrála jsem na více něž stovce hudebních obřadech. A pokaždé, když mi někdo zavolá "Dobrý den, dostala jsem na Vás doporučení od ......, že doprovázíte svatební obřady?" tak přemýšlím, jaký příběh si nesou budoucí novomanželé ke svému slavnostnímu dni. CO přesně v nich je nutí to udělat. Proč právě tento den chtějí označit slavnostní atmosférou? Jak by na tuto otázku odpověděli? Co si v srdcích a tělech nesou za prožitky, zkušenosti, krize a pak to vše oblečou do svatebních šatů, saka a svážou kravatou? Vždyť to přece nemusí udělat. Ale přesto chtějí. Je to pro ně důležité. 

Svatba!

Jsou okamžiky v životě, které si chceme označit, které chceme mít v centrálním diáři zakroužkované červenou tužkou. A SVATBA k těmto dnům prý patří. Je to OBŘAD. Slavnost. Tak se o tom během svatebního obřadu mluví. Zvyk a potřeba se k někomu přimknout a nechtít ho ztratit. Je to pro nás mnohé stále důležité vyslovit to nahlas. Chceme to a proto za to platíme vysoké částky. 

Pokaždé je to pro mne čest - stát kousek od snoubenců a mít tu výhodu, že si s nimi mohu povídat prostřednictvím tónů. 

Živá hudba na svatbu?

Je mi potěšením, že si mne vybírají snoubenci a já mohu prohloubit to, jak si svůj den velkého slibu budou pamatovat. Hudba je totiž mocným vodičem emocí. Pocity, které máme uvnitř pronese ven a ještě je často obalí do krásného dárkového papíru. Nebo naopak přinese jiné, nové. Tam, kde je potřeba dozdobí a zpříjemní. Jinde zase navodí klid. A to dokáží jen hudebníci živí. Ani telefon, ani CD přehrávač.

Tolik kouzel se dá vytvořit se stejnou melodií. Stejná melodie se dá zahrát vesele, smutně, teskně, sladce i láskyplně. Ladím náladu každého tónu i podle všech těch detailů kolem. Vše nasávám a často obracím v jiné - když je příliš velká nervozita hraji s velkým klidem, velkým uzemněním. A naopak. Moje hudební kuchyň má mnoho koření a přísad, které používám. Někdy přidávám desítku vteřin pro zklidnění všech, jindy ubírám abych nebránila toku obřadu. Ale o tom nikdo neví, jen jsou toho přirozenou součástí.  
Nejvíce záleží na tom

 JAK

vybrané písně budou muzikanti hrát.

Jak se míchají hudební kouzla na svatbě?

První podněty k tomu, jakým způsobem obřad bude hudbou doprovázen dostávám právě během toho prvního telefonátu. Jsem poctěna, že se mohu tohoto procesu účastnit. Není většího daru a důvěry. A když po obřadu dostanu email, který ke mne letí s tímto vyznáním:

Jitko, děkujeme Vám za překrásný hudební doprovod při našem svatebním obřadu v Litomyšli. Bylo nádherné slyšet, jak se Vaše hudba krásně rozléhá kaplí a dotýká se srdcí našich nejbližších a přátel a srdcí našich. Posíláme lásku i Vám!

Tak byla jednoznačně mise splněna. Hudební kouzla se povedla. Budu se těšit až mi zavoláte, že i Vy chcete nahlas zvolat ANO a já Vám k tomu mám hrát. 

Ráda hrávám dohromady s dalšími houslemi, s violoncellem, klavírem, se zpěvem, ale i sólově. 

Hudba ke svatebnímu obřadu je totiž ten neskvostnější svatební dekor, který si můžete dopřát.