Jitka Břízová

hudební prožitek je pro mne víc než sterilní dokonalost

Jitka Břízová - houslistka a hudební manažerka v jedné osobě
Jitka Břízová - houslistka a hudební manažerka v jedné osobě

Jsem houslistka

Miluji hru na housle. 


Vystupování je mojí vášní. 


Potřebuji vytvářet umělecké projekty a být v kontaktu s lidmi. 


Ráda vytvářím melodie.

Zastupuji mnoho vynikajících profesionálních hudebníků po celé ČR. Jsem proto zároveň hudební manažerkou.

Více o mne

se dozvíte, když hraju..

Hrou na housle se zabývám od 6 let. Studovala jsem na Konzervatoři v Brně a prošla jsem mnoha hudebními styly i uskupeními - moravská lidová, klasická, židovská, latinskoamerická hudba, jazz, folk, new age. Hudební zkušenosti jsem sbírala už v průběhu studií v mnoha orchestrech i uskupeních (např. orchestr Národního divadla Brno i Praha, Brněnští komorní sólisté, židovský klezmer HaChucpa) a také v rámci angažmá v Orchesta Sinfónica de Yucatán v Mexiku. Působím jako houslistka, autorka hudby, učitelka, hudební manažerka, popularizátorka klasické hudby a produkční. Hrávám na soukromých akcích, koncertech, vernisážích, vytvářím své autorské projekty a spolupracuji s dalšími umělci i mimo hudební obor.

Hudbu skládám..

Všechny mé hudební aktivity, studia mne dovedly k vlastní tvorbě. Využívám všechny své zkušenosti z oblasti hudby a spojuji je do nových melodií, hudebních nápadů. Inspirací mi jsou postřehy ze všedních dnů - esence emocí, které si uchovávám v paměti a otevírám znovu k uměleckému zpracování na pódiu i doma u notového papíru. Tyto drobné prožitky mi v duchu vykreslí obrazy, které dál "maluji" smyčcem k poslechu. Velice ráda také tvořím z momentálních dojmů, z atmosféry v sále či na zadané téma či příběh. 

Proto vznikl pořad Zážitková degustace, kde tvořím melodie přímo na místě ke konkrétnímu vínu.

Autorsky jsou mi velice blízké pořady, kde se snoubí více uměleckých směrů - hudba, tanec, poezie, výtvarné umění. Na takových pořadech spolupracuji s choreografem Martinem Dvořákem, a nově i s kostýmní výtvarnicí Jindrou Rychlou

Projekty ve kterých jsem se podílela jako autorka hudby:

Bez doteku - 2022, pro tančící houslistku a hrající tanečnici

POSES - 2021, pro 2 tanečnice a herečku, zde je moje hudba spojena s elektroakustickými efekty dalšího autora

 K R A J I N A  - 2020, pro 2 tanečnice a látkový objekt 

Krajina (mé) duše  - 2018, pro 2 housle a tanečníka

Krajina mé duše -  verze s básněmi J. Skácela v podání Marty Vančurové

ORTEN 100 - básně J. Ortena pro herce (Daniel Krejčík), tanečníka (Martin Dvořák) a 2 houslisty (Jitka Břízová a Vojtěch Drahoňovský)

Hudbu hraji..

Vždy jsem se nejraději věnovala komorní a orchestrální hudbě. Už během studií na konzervatoři jsem hrála v různých orchestrech. Po přestěhování z Brna do Jičína jsem hrála především komorní hudbu, v rámci Cyklu klasické hudby jsme vytvářeli programy, které pomohly tamějšímu publiku si najít cestu ke klasické hudbě. A to se povedlo. 

Mé nejoblíbenější uskupení je houslové duo. Do roku 2017 jsem vystupovala s houslistou Ondřejem Koláčným, v letech 2017-2019 s Vojtěchem Drahoňovským (Houslové duo ECH). Ráda střídám hudební žánry a tak jsem působila například v jazzovém ansámblu s klavírem Piano Latino Jazz Poetry, folkovém duu s kytarou ŽENY, se zpěvem a klavírem (klasická hudba) s Triem Talia

Tria, ve kterých se doplňují housle s klavírem a zpěvem jsou mi velmi blízká. Od studií spolupracuji se zpěvákem, režisérem, skladatelem a textařem Davidem Křížem. Společně jsme vytvořili 7 dílů hudební komedie pro děti ZŠ A co Vy, pane kolego?!, kterou jsme hráli i v Národním divadle Brno a Filharmonii Zlín. Vystupuji s ním na koncertech jeho písní a také repertoáru V+Wh. Píseň Svatební jsme společně natočili na jeho debutové CD. 

Také hrajeme pro ZŠ a to pořad Smetanový rok o Bedřichu Smetanovi. 

Hudební akce organizuji..

Hudební management mi dává volnost v mých uměleckých aktivitách. Studovala jsem jej na Hudební fakultě Janáčkovy akademie v Brně. Mám za sebou 12 let zkušeností v oblasti hudby a organizace hudebních projektů všeho druhu. Je mi ctí domlouvat koncert klasické hudby pro kulturní instituci stejně jako pomáhat při výběru skladeb na svatební obřad. Spolupořádala jsem 7 let Cyklus klasické hudby v Jičíně, podílela jsem se na organizaci Hudebních interpretačních kurzech Opočno (12 ročníků). Nyní spolupracuji také se spolkem ProART. Zastupuji síť hudebníků po celé republice, které zprostředkovávám na soukromé akce - svatební obřady, firemní akce aj.


Hudba je mojí vášní i celoživotní výzvou.

housle, nejlepsi pisnicky na svatbu