Jitka Břízová
hudební prožitek je pro mne víc než sterilní dokonalost

Jitka Břízová - houslistka a hudební manažerka v jedné osobě
Jitka Břízová - houslistka a hudební manažerka v jedné osobě

Jsem houslistka

Miluji hru na housle. 


Vystupování je mojí vášní. 


Potřebuji vytvářet umělecké projekty a být v kontaktu s lidmi. 


Zastupuji mnoho vynikajících profesionálních hudebníků po celé ČR. Jsem proto zároveň hudební manažerkou.

Více o mne

se dozvíte, když hraju..

Hrou na housle se zabývám od 6 let. Studovala jsem na Konzervatoři v Brně a prošla jsem mnoha hudebními styly i uskupeními - moravská lidová, klasická, židovská, latinskoamerická hudba, jazz, folk, new age. Hudební zkušenosti jsem sbírala už v průběhu studií v mnoha orchestrech i uskupeních (např. orchestr Národního divadla Brno i Praha, Brněnští komorní sólisté, židovský klezmer HaChucpa) a také v rámci angažmá v Orchesta Sinfónica de Yucatán v Mexiku.

To vše mne dovedlo k vlastní tvorbě. Využívám všechny své zkušenosti z oblasti hudby a spojuji je v daném okamžiku do nových melodií, hudebních nápadů. Inspirací mi jsou postřehy ze všedních dnů - esence emocí, které si uchovávám v paměti a otevírám znovu k uměleckému zpracování na pódiu. Tyto drobné prožitky mi v duchu vykreslí obrazy, které dál "maluji" smyčcem k poslechu. Velice ráda také tvořím z momentálních dojmů, z atmosféry v sále či na zadané téma či příběh. Jsou mi velice blízké pořady, kde se snoubí více uměleckých směrů - hudba, tanec, poezie, výtvarné umění. Na takových pořadech spolupracuji s Magdou Křepelkovou, Martinem Dvořákem.

Mé nejoblíbenější uskupení je houslové duo. Posledních 10 let jsem v takovém uskupení vystupovala spolu s Ondřejem Koláčným. Nyní se hudbě pro 2 housle věnuji s Vojtěchem Drahoňovským (Houslové duo ECH).

Hudební management mi dává volnost v mých uměleckých aktivitách. Studovala jsem jej na Hudební fakultě Janáčkovy akademie v Brně. Mám za sebou 12 let zkušeností v oblasti hudby a organizace hudebních projektů všeho druhu. Je mi ctí domlouvat koncert klasické hudby pro kulturní instituci stejně jako pomáhat při výběru skladeb na svatební obřad. Spolupořádala jsem 
7 let Cyklus klasické hudby v Jičíně, podílela jsem se na organizaci Hudebních interpretačních kurzech Opočno (12 ročníků). Jsem autorkou hudebně-popularizačního projektu "A co Vy, pane kolego?!", který cestoval po školách České republiky a 5. díl byl součástí nabídky pro školy Národního divadla v Brně a také Filharmonie Zlín. Nyní spolupracuji také se spolkem ProART a zastupuji několik umělců v jejich koncertování.

Úzce spolupracuji s hudebním skladatelem Edgarem Omarem Rojasem Ruízem, se kterým jsem několik let hrála v ansámblu Vámonos jeho hudbu a novou mexickou tvorbu. Pravidelně pro něj a jeho kolegy nahrávám jeho skladby.Piano Latino Jazz Poetry

Taneční melodie z latinské Ameriky hraji v našich úpravách s Ivou Bartošovou. 

demo: Astor Piazolla: Ave maria by PianistKlasickou hudbu hraji s Triem Talia, se kterým jsme natočily videoklip skladby Ave MAria od S. Vavilova.

Latinskoamerické rytmy můžete ochutnat  v podání hudebně-tanečního ansámblu Poesía de ritmo 


Houslové balady uslyšíte v podání houslového dua ECHProgram Setkání jsme vytvořili s Davidem Křížem, obsahuje písně známých autorských dvojic - Ježek, Šlitr..


Ženskou křehkost i divokost, spontaneitu využívám v duu Ženy - s kytaristkou Petrou Punčochářovou. 


Hudba je mojí vášní i celoživotní výzvou.